Kako vstaviti kontaktne leče

9 min
Share

Ja, razumemo. Nihče si zares ne želi ničesar vstavljati v oko. In ko vam nekdo predlaga, da začnete z uporabo kontaktnih leč, je naravni odziv: 'ne, hvala!'


Ampak če boste preizkusili sodobne kontaktne leče, si morda vseeno premislite. 90 % uporabnikov kontaktnih leč DAILIES TOTAL1® pravi, da jih med nošenjem sploh ne občutijo1,2.


Potem sledi naslednja ovira. Si bom znal sam vstaviti in odstraniti kontaktne leče? Veliko ljudi ima odpor pred dotikanjem očesnega zrkla s prstom, a v resnici je precej enostavno – če to naredite previdno in pametno, je povsem varno.


Najhitreje in najbolje se boste naučili, če boste sledili navodilom svojega optika. Naučili se boste vstaviti (in odstraniti) kontaktne leče in prejeli dragocene nasvete o uporabi in negi kontaktnih leč.

 


Priprave
Predstavljajte si, da ste se zbudili v nov dan, ko boste prvič preizkusili kontaktne leče. Odidete v kopalnico in se stuširate. Zdaj ste pripravljeni, da te primerke tehnološke dovršenosti vstavite v oči. 


Razumljivo je, da ste nekoliko nervozni. Prvič boste vstavili kontaktne leče brez pomoči svojega optika. Nervoza je normalna. Naredite takole – po tem, ko ste se stuširali. 


Najprej si morate umiti roke, po možnosti z antibakterijskim milom brez vonjav. Temeljito jih izperite in obrišite, najbolje s starejšo, oprano brisačo, ki ne pušča sledi (muck). Mucke so mali delci, ki so vidni na novi brisači, preden je nekajkrat oprana.
 
Si grizete nohte? Ne bomo vas obsojali, a če imate pogrizene ali ostre nohte, bi bilo dobro, če si jih popilite. Čeprav se z nohti ne bi smeli dotikati leč, je bolje biti res previden. Lahko bi se zataknili in strgali nežen material leče – nikakor pa nočete v svoje dragocene oči vstaviti nekaj, kar je poškodovano ali strgano.
 

Ženska si z milom umiva roke in jih obriše z brisačo, ki ne pušča sledi (muck)

Pripravite kontaktno lečo
Izberite si primeren prostor za vstavljanje kontaktnih leč. Nekateri radi med vstavljanjem stojijo pred ogledalom, drugi so radi sklonjeni in gledajo dol v malo ogledalo.


Odprite posodico, v kateri so bile vaše mesečne leče shranjene čez noč, ali odprite samostojno pakiranje za nov par dnevnih kontaktnih leč za enkratno uporabo. Če boste najprej vstavljali lečo v levo oko, odprite samo posodico ali samostojno pakiranje s to lečo. Tako ne boste zamešali kontaktnih leč in si v levo oko vstavili lečo z dioptrijo za desno oko in obratno. Zgodaj zjutraj je, zato pazite, da si pomotoma ne vstavite dve leči v eno oko!
 

Posodica z lečami za večkratno uporabo in samostojno pakiranje z dnevnimi kontaktnimi lečami za enkratno uporabo

Kontaktno lečo postavite na prst
Nekateri ljudje za obe očesi uporabljajo isto roko. A morda je vseeno lažje, če uporabljate desno roko za levo oko in levo roko za desno oko. Sami boste odkrili, kaj je najbolje za vas.


S kazalcem poberete kontaktno lečo. Vaš prst naj bo raven, samo potopite ga v posodico ali samostojno pakiranje. Tako se z nohti ne boste dotikali leče. Druga priljubljena možnost je, da si lečo s tekočino vred izlijete v dlan druge roke in jo potem od tam poberete s kazalcem. Če vam to odgovarja, uporabljajte ta način. 


Lečo stisnite med vrhovi kazalca in palca, samo blazinici prstov naj se dotikata leče (ne vaši nohti). Leča mora imeti lepo simetrično obliko posode, kot spodnji del popolne krogle.


Če vidite, da rob leče vleče navzven in ima leča obliko krožnika, potem je leča narobe obrnjena. A brez panike. Samo obrnite jo s kazalcem druge roke, da se postavi nazaj v pravo obliko. Morda dodajte malo tekočine za leče, da jo dodatno zmočite.


Če uporabljate dnevne kontaktne leče za enkratno uporabo in je leča videti poškodovana ali strgana (zelo tanke so, tako da se to tudi lahko zgodi), jo enostavno zavrzite in odprite novo pakiranje.
 

Woman checking if the contact lens is in the right shape before applying

Vstavljanje kontaktne leče
Tako, pregledali ste, da je vaša leča pravilne oblike, brez poškodb ali umazanije. Opravila je preizkus. Na blazinici prsta imate lepo, čisto kontaktno lečo. Zelo dobro: zaenkrat vam gre odlično.


Zdaj s kazalcem ali sredincem proste roke privzdignite zgornjo veko in jo zadržite na vrhu očesne votline ali na obrveh. Tako se veka ne bo refleksno spustila, ko se leča približa očesu.


S sredincem roke, na kateri držite lečo, spustite še spodnjo veko in jo zadržite na spodnjem robu očesne votline. Vaše oko bo tako široko odprto in za vstavljanje leče bo veliko prostora.


Zdaj pa samo še mirno in počasi približajte lečo k očesu oz. k roženici. Lažje bo, če boste gledali naravnost v lečo. Takoj, ko se leča dotakne očesa, se bo sama namestila na oko, brez dodatnega pritiskanja.


Malo jo premaknite, nato pa nežno odmaknite svoj prst (leča se bo sama prisesala na oko, tako ne bo ostala na vašem prstu).
 

Kako vstaviti kontaktne leče

Prepričajte se, da je dobro vstavljena
Na koncu spustite spodnjo in zgornjo veko. Zaprite oči. Z zaprtimi očmi, poglejte gor, dol, levo in desno. Nekajkrat pomežiknite, da navlažite lečo, in si zaploskajte!


Prekrijte drugo oko: če jasno vidite, potem je leča dobro nameščena na svojem mestu. V nasprotnem primeru, se je morda v njo ujel zračni mehurček. Ponovno razprite veke in z vrhom kazalca pomaknite lečo na levo in desno stran, ali pa s prstom nežno pomasirajte lečo pod zaprto veko.


Vse v redu? Ste že na pol poti.


Zdaj vse skupaj ponovite še za drugo oko. Ko končate, ste pripravljeni – pozabite na svoje kontaktne leče do večera, ko jih boste po celodnevnem udobju odstranili.
 

Kako vstaviti kontaktne leče

Pospravljanje
Če uporabljate dnevne kontaktne leče za enkratno uporabo, je po vstavljanju kontaknih leč vaša jutranja rutina praktično zaključena. Zgolj še zavržete tekočino iz samostojnega pakiranja, pakiranje pa odvržete med embalažo za recikliranje. V kolikor pa uporabljate mesečne kontaktne leče, zavržete tekočino za leče iz posodice, posodico pa pustite, da se posuši na zraku.


Novo tekočino za leče boste v posodico natočili šele zvečer, ko boste očiščene leče pospravili v posodico in jih pustili čez noč v tekočini, da se razkužijo (ob upoštevanju navodil proizvajaca vaše tekočine za leče).


Pa se vrnimo k jutranji rutini. Po tem, ko ste si vstavili obe kontaktni leči, ste pripravljeni za nanos kreme, šminke, britje ali karkoli že vključujejo vaše jutranje priprave v kopalnici. In končno boste – po dolgem času – lahko videli kaj počnete, brez očal!

 


A kakšna je realnost?
OK, poglejmo zdaj realno. 

Vaš prvi poskus vstavljanja kontaktnih leč bo verjetno neroden. Morda se boste razjezili in ne bo šlo vse tako gladko. Zato ne delajte tega, če se vam mudi in nimate dovolj časa. Počasi in vadite.


Večina uporabnikov pravi, da je tako, kot če se učite voziti kolo ali avto. Ko to osvojite, gre vse avtomatično. Vsakič bo lažje in kmalu boste kot profesionalec leče vstavili v nekaj sekundah in videli jasno ves ljubi dan.


A preden to res osvojite, bo verjeto še nekaj preklinjanja, mežikanja, obračanja leč in ugibanja, ali bo to sploh delovalo. Leča vam bo padla ali pa jo boste izgubili (dobro je zapreti odtok v umivalniku, preden začnete). Naj vam ne bo nerodno spet obiskati optika in ponoviti ves postopek učenja: vse to je normalno in tudi pametno.

 


Pa ne bodo padle ven?
Ne. Resnično. Verjemite nam.


Vaš očesni strokovnjak je za vas izbral kontaktne leče, ki se vam popolnoma prilegajo. Tako da, izvolite – v telovadnici se obrnite na glavo kot netopir ali opica. Le oči si ne mencajte preveč pogosto in grobo. Vaše kontaktne leče bodo med vsakodnevnimi opravili ostale navlažene (zaradi mežikanja in vašega naravnega solznega filma) in se oklepale vaših oči kot opičji mladiček svoje matere. Na kratko, opravljale bodo svoje delo ne glede na to, kaj boste počeli – dokler jih sami ne odstranite.

 


To bo bolelo, kajne?
To je še en mit – da vstavljanje kontaktnih leč v oči boli. Ni boleče. Nič bolj boleče kot uporaba očal.


Vaše kontaktne leče so tanke in lahke, varne in udobne. Ne morejo in ne bodo poškodovale vaših oči. Prepuščajo kisik in ohranjajo oči navlažene. Ko si jih enkrat vstavite, boste verjetno povsem pozabili nanje.


Izjema je le, če na lečo pride umazanija ali bakterije, če se navajate na poltrde kontaktne leče ali če leče uporabljate dlje, kot je priporočljivo.

 


Na pomoč. Leča je izginila za moje oko!
Pomirite se. To enostavno ni mogoče. Okrog vašega očesa je koža, ki preprečuje, da bi šla leča tja, kamor ne bi smela.


Nežno pritisnite ob zaprto zgornjo veko in potisnite navzdol proti nosu: leča se bo le prikazala ispod veke in lahko jo boste varno odstranili.

 


Samo mirno
Če vam v oko vendarle pride kakršna koli umazanija, lahko opraska vašo roženico in povzroči vnetje. Najbolj pomembno je, da sledite navodilom svojega optika.


Nikoli ne vstavljajte v oko umazane kontaktne leče. Če mislite, da je tekoča voda – ali še huje, vaša slina – dobra tekočina za čiščenje, boste hitro ugotovili, da lahko pripelje do vnetja oči. Uporabljajte le sterilno tekočino za ispiranje in shranjevanje kontaktnih leč. 


Če pa vaše kontaktne leče vseeno postanejo neudobne, ali če vaše oči postanejo suhe, jih odstranite in se posvetujte z očesnim strokovnjakom. Uporaba kontaktnih leč kljub neudobju ni dobra ideja – in nič ni bolj pomembno od zdravja vaših oči.


Naredimo povzetek. Sledite vsem navodilom in menjajte leče, kot je navedeno. Če boste ravnali tako, vam bodo kontaktne leče omogočale vso svobodo, da počnete vse, kar si želite, brez omejitev.


Nov svet zabave in možnosti čaka na vas!

 

Reference
1. Perez-Gomez I, Giles T. European survey of contact lens wearers and eye care professionals on satisfaction with a new water gradient disposable contact lens. Clin Optom. 2014;6:17-23.
2. Alcon data on file, 2014.

 

Povezani članki

PREGLEJTE VSE OBJAVE