Kako odstraniti kontaktne leče

7 min
Share

Konec dneva je. Ali pa se vam iz kakršnega koli razloga samo zdi, da bi bil čas, da odstranite kontaktne leče in vzamete očala.


Vstavljanje kontaktnih leč že obvladate, a zdaj jih je potrebno odstraniti. Vaš optik vam je pokazal kako to naredite, a vaša glava je naenkrat prazna.

 


Pazite na čistočo
Tako kot pri vstavljanju, se tudi odstranjevanje kontaktnih leč začne s čistimi rokami. Operete jih, potem pa je čas za 'čisto brisačo'. Najboljša je takšna, ki ne pušča sledi (muck) in je bila že večkrat oprana, s čimer se odstranijo mali delci, ki se nahajajo na novih brisačah. Tako med odstranjevanjem kontaktnih leč ne boste imeli na prstih nobenih umazanih delcev.


Tako kot pri vstavljanju, nekateri radi stojijo pred ogledalom, drugi raje sedijo, sklonjeni nad ogledalom na mizi. Postavite se tako, kot vam najbolj ustreza.


Si grizete nohte? Če imate pogrizene ali ostre nohte, bi bilo dobro, da jih pred odstranjevanjem kontaktnih leč gladko popilite in očistite.
 

Ženska si z milom umiva roke in jih obriše z brisačo, ki ne pušča sledi (muck)

Primite jo
Preden leče odstranite, pripravite posodico, v katero jih boste shranili. Če so to dnevne kontaktne leče za enkratno uporabo, v bližini potrebujete le kanto za smeti. Če pa uporabljate mesečne kontaktne leče, naj bo posodica za shranjevanje odprta, pri roki pa tekočina za leče. Prostor pred vami naj bo čist in urejen.


Odstranjevanje kontaktnih leč je še bolj enostavno kot vstavljanje. S kazalcem ali sredincem privzdignite zgornjo in spustite spodnjo veko. Tako široko odprete oko in preprečite refleksno mežikanje. Poglejte v ogledalo. Ja, v vas zre na prvi pogled nora oseba, ki se z usti pači kot riba. To ste vi, ko si ravno nameravate odstraniti kontaktne leče.
 

Ženska se pripravlja, da si bo odstranila kontaktne leče

Prosti kazalec položite na lečo, malo pod samo zenico – pod črno piko na sredini šarenice (barvni del očesa). Lečo pomaknite v spodnji, beli predel očesa, pogled pa uprite rahlo navzgor. 


S kazalcem in palcem nato nežno primite lečo in jo odstranite. Uporabljajte le blazinice prstov, nikakor ne nohtov. Če boste previdni in pazili na čistočo vaših nohtov, bosta tako leča kot vaše oko ostali nepoškodovani.
 

Ženska si enostavno odstrani kontaktne leče

Kaj zdaj narediti s kontaktno lečo?
Vnaprej ste si vse pripravili in zdaj je čas, da shranite lečo. Če gre za dnevno kontaktno lečo za enkratno uporabo, jo lahko samo odvržete v smeti (kot že ime pove). Če pa gre za mesečno kontaktno lečo, bo po celodnevni uporabi in nekaj sekundah na vašem prstu umazana, ne pa tudi poškodovana. Preden jo shranite v posodico, jo morate očistiti.


Sledite navodilom proizvajalca tekočine za leče. Najverjetneje boste kontaktno lečo položili v dlan in jo temeljito navlažili s tekočino za leče. Obe strani leče nežno podrgnite za 15-20 sekund. Nato jo izperite, da odstranite vse morebitne ostanke, in položite v posodico za shranjevanje (levo lečo v del posodice, označen z L, desno lečo pa v del posodice, označen z R). Posodico napolnite s tekočino za leče in zaprite. Postopek ponovite še za drugo oko. 


Seveda ste sami dovolj pametni, a vseeno naj opozorimo na nekaj precej očitnega: za čiščenje kontaktnih leč ali posodice za leče nikoli ne uporabljajte vode, saj to lahko pripelje do resnega vnetja oči. Uporabljajte le primerno tekočino za leče. Tudi slina ni primerna!

 


Ne pozabite na drugo oko
Ko ste odstranili prvo lečo, ne pozabite postopek ponoviti še za drugo oko. Morda boste kdaj malo raztreseni ali pozabljivi. Ne boste prvi, ki preverja, ali ste odstranili eno lečo ali obe.


Če ste v dvomih, prekrijte eno oko in preverite, ali dobro vidite na daljavo. Če jasno vidite, potem je kontaktna leča še vedno nameščena. Odstranite jo!


Vaše kontaktne leče so pripravljenje za nočno razkuževalno kopel.

 


Aaargh! Kontaktna leča je izginila za moje oko
Ne, ni. To enostavno ni mogoče. Globoko vdihnite in se sprostite.


Z veseljem vam povemo, da se to ne more zgoditi. Okrog vašega očesa je koža, čez katero leča ne more priti. Če leče ne najdete, storite sledeče.


Najprej prekrijte drugo oko. Če vidite bolje kot brez kontaktne leče, potem je leča še vedno v očesu. Nekajkrat pomežiknite, preden jo skušate še enkrat prijeti. Leča je navadno točno tam, kjer ste jo pustili in se bo zlahka odstranila.


Če pa se je zataknila nekje v zgornji veki, nežno pritisnite ob zaprto zgornjo veko in potisnite navzdol proti nosu. Leča se bo le prikazala ispod veke na sredini očesa ali blizu nosu in lahko jo boste varno odstranili.

 


Našel sem jo, a je še vedno ne morem odstraniti!
Kontaktne leče so tanki, prilegajoči se čudeži udobja in jasnosti. Včasih, še posebej, ko ste utrujeni, je vaša koordinacija nekoliko slabša in vam bo leča nagajala.


Ne skrbite. Če so vaše roke čiste in pazite na nohte, med iskanjem leče ne boste naredili nobene škode. 


Če vse deluje, kot bi moralo, boste takole odstranili kontaktno lečo. Pazite, da so vaše roke popolnoma suhe. Globoko vdihnite, nekajkrat pomežiknite, nato pa s kazalcem in palcem potisnite s skrajnih robov očesa, medtem ko gledate naravnost v ogledalo. Nikoli ne uporabljajte nohtov, zgolj blazinice prstov.


Ko odkrijete robove leče, bo vse v redu. Dobro je imeti pri roke kapljice za oči. Če vaše oči postanejo zelo suhe, lahko s kapljicami navlažite lečo pred odstranjevanjem. Uporabljajte kapljice, ki so namenjene za uporabo s kontaktnimi lečami (vaš optik vam lahko svetuje glede tega).


Poglejte navzgor, postavite prst (kazalec) na kontaktno lečo, malo pod zenico. Nežno pritisnite, poglejte navzgor, palec pa premaknite navzgor, proti kazalcu in stisnite lečo med prstoma. Primite jo in odstranite.

 


Ali še bolj enostavno...
Če vse skupaj zveni zapleteno, ni tako.


Vse kar smo opisali zgoraj lahko enostavno povzamemo: “Umijte in obrišite roke. Razširite veki. Nežno stisnite lečo z obeh strani z blazinicami kazalca in palca – ne z nohti – in jo odstranite. Lečo očistite, shranite ali zavrzite. Ponovite. ”


Potem pa zaplešite svoj ples veselja in sreče.

 


Voda in kontaktne leče ne gresta skupaj
Leče je dobro odstraniti pred plavanjem ali kopanjem/tuširanjem. Mi priporočamo, da to res storite.


Če se vseeno odločite, da jih boste nosili v vodi, uporabite plavalna očala oziroma imejte zaprte oči med tuširanjem. V vodi je veliko različnih bakterij in drugih snovi, ki lahko povzročijo vnetja oči. Če uporabljate dnevne kontaktne leče za enkratno uporabo, po plavanju počakajte 20 minut, nato pa si vstavite nov par lečk. Mesečne kontaktne leče pa očistite in sperite z večnamensko raztopino – prav tako 20 minut po plavanju. V tem času lahko vaše solze odstranijo klor in se znebijo nevidnih mikrobov, s katerimi ste se plavali v vodi.

 


Nega posodice za shranjevanje kontaktnih leč
Tako kot kontaktne leče, tudi posodica za shranjevanje mesečnih kontaktnih leč mora biti čista. Vsako jutro jo morate sprazniti, obrisati z brisačo, ki ne pušča sledi (muck) ali pa pustiti, da se posuši na zraku.


Vsak večer, ko shranite kontaktne leče, natočite v posodico čisto tekočino za leče in tako preprečite okužbe. Posodico zamenjajte vsakih dva do tri mesece – ali pa uporabljajte novo posodico, ki jo dobite v novem pakiranju tekočine za leče.

Tako boste lahko uporabljali kontaktne leče brez težav in uživali jasen pogled.

 

Povezani članki

PREGLEJTE VSE OBJAVE